Tel: +351 965 544 206 - Email: info@lisbonstory.pl

Czy wiesz, którą ze współczesnych metropolii założył Odyseusz, wracając do stęsknionej i wiernej Penelopy?

 

Czy znasz miasto – dziś europejską stolicę kultury – które w 1755 roku zostało niemal doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi i tsunami ?

Czy słyszałeś średniowieczną historię miłosną Pedra i Ines, równie poruszającą jak dzieje Romea i Julii?

 To tu, „gdzie ląd się z wodą miejscami zamienia” można poczuć tętniące bicie ducha wiary i odwagi, który poprowadził portugalskie karawele w poszukiwaniu nowych światów dla świata.

Tu winda staje się tramwajem, a kawałek korka zamienia w elegancka torebkę.  Tu żyje naród, którego narodowym daniem jest pewna suszona ryba importowana z dalekiej północy, choć ma aż nadmiar własnych, świeżych ryb. Tu znajdowało się imperium niezachodzącego słońca, centrum dowodzenia największej w historii świata kolonialnej potęgi.
To również tu, przy rytmicznych i spokojnych uderzeniach fal Tagu, rozbrzmiewa co wieczór piękna muzyka fado, melancholijna i tęskna, prawie zawsze opowiadająca o miłości.
Ziemia święta, gdzie Matka Boska w skromnej sukience ukazała się ubogim pastuszkom, by prosić ich o modlitwę. Ziemia ludzi prostych i życzliwych, otwartych i pomocnych, dzielących się zawsze chlebem i winem.
To wreszcie ziemia, gdzie dojrzewają najlepsze winogrona i oliwki, konie luzytańskie kuszą swą cudną urodą na plaskowyżach Alentejo i Ribatejo, fale osiągają ponad trzydziestometrowe wysokości wprowadzając w zachwyt najlepszych serfistów świata, dołki na polach golfowych mają niezliczoną ilość, a dziewczyny czule się uśmiechają do Cristiano Ronaldo…
To kraj, wąski pasek terenu na Półwyspie Iberyjskim, który nigdy nie poddał się Hiszpanom.

To…Portugalia. Odkryj ją dla Siebie.

 

Portugalia-LisbonStory

Back to Top